Uzmanlar açıkladı: ‘Akciğer kanserlerinin yüzde 90’ının sebebi sigara’

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, akciğer kanseri hakkında bilgilendirmede bulundu.

“ERKEKLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR”

Akciğer kanserinin erkeklerde daha fazla görüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Özlü, “Akciğer kanseri dünyada kanserden ölümlerin erkeklerde birinci, kadınlarda ise ikinci önde gelen nedenidir. Dünyada akciğer kanseri 2018 yılında yaklaşık 2,1 milyon hastada görüldü ve tahmini 1,8 milyon ölüme neden oldu. Akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 90’ı sigarayla ilişkilidir. Uzun yıllar sigara içmiş veya halen içiyorsanız (20 yıl 1 paket/gün veya eşdeğeri; örneğin 10 yıl 2 paket/gün), son 15 yıl içinde sigarayı bırakmış iseniz, ailenizde akciğer kanseri öyküsü varsa risk altında olabilirsiniz. Yaşınız 50-80 yaş arasında ise; asbest ve oda içinde biyoyakıt (odun, kömür) dumanına ve radyasyona (radon) maruziyetiniz varsa akciğer kanseri riskiniz yüksektir” diye konuştu.

“ÖKSÜRÜK, NEFES DARLIĞI, KAN TÜKÜRME VE SES KISIKLIĞINA DİKKAT”

Prof. Dr. Özlü, akciğer kanserinde en sık görülen belirtileri şu şekilde sıraladı:
“Öksürük, kan tükürme, nefes darlığı, ses kısıklığı, hırıltı, göğüs, omuz ve kolda ağrı, kilo kaybı ve halsizlik.”

Bu belirtiler görülüyorsa mutlaka akciğer taraması yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özlü, “Eğer risk faktörlerinden ve/veya semptomlardan bazıları sizde varsa, akciğer kanseri açısından bilgisayarlı tomografi ile tarama yaptırabilirsiniz. Bu tarama ile akciğer kanserinden ölümler yüzde 20 azalmaktadır. Akciğer kanserinde erken tanı ile sağkalım oranı çok yükselmektedir. Evre 1A’da 5 yıllık sağkalım yüzde 90’ın üzerindedir” şeklinde konuştu.

Tedavi yollarından bahseden Prof. Dr. Özlü, “Akciğer kanserlerinin tedavisince cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hedefe yönelik tedaviler (akıllı ilaçlar), immünoterapi ve bunların kombinasyonları vakanın özelliğine göre uygulanmaktadır. Yeni ilaçlar ve radyoterapide yeni yöntemler ile kansere karşı etkinlikleri artırılmış ve istenmeyen yan etkileri ise azaltılmıştır” dedi.

“TÜTÜN ÜRÜNLERINDEN UZAK DURULMALI”

Akciğer kanserinden korunmak için alınabilecek önlemlere dikkat çeken Prof. Dr. Özlü, “Tütün ürünü kullanmamak/bırakmak, odun kömür gibi yakıtların dumanına maruz kalmamak, çevresel veya mesleki asbest tozlarından korunmak, radonla yoğun karşılaşmanın olabileceği toprak içi/altı ortamlardan (bodrum katları gibi) uzak kalmak akciğer kanserinden korunmak amaçlı en etkili tedbirlerdir” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x