Troya’dan Aspendos’a yeni akım: Gece Müzeciliği

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin 2023 yılı turizm verileri ile turizmdeki 2024-2028 hedefleri açıklamak ve bakanlık çalışmalarını değerlendirmek üzere Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) basın toplantısı düzenledi.

2023 yılında ziyaretçi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 56,7 milyon olduğunu belirten Ersoy, turizm gelirleri 54,3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ve 2023’ün turizmde rekor yılı olduğunu belirtti.

2024’te 60 milyar dolar turizm geliri hedeflediklerini bildiren Ersoy, iki yeni uygulamadan bahsetti.

GECE MÜZECİLİĞİ

Ören Yerleri’nin ışıklandırılarak gece müzeciliğine açılması konusunda çalışmaların tamamlandığını açıklayan Ersoy, özellikle turistik kıyı kentlerimizde turistin otel dışına çıkmasını sağlayabilmek, sezonu uzatarak 12 aya yayabilmek ve 81 vilayetimizi turistle buluşturabilmek için Gece Müzeciliği’ne başlandığını vurguladı.

Gece Müzeciliği Troya’dan başlayarak Ege, Akdeniz sahili boyunca Olympos, Phaselis, Syedre, Perge, Aspendos’un da olduğu önemli antik kentlerimizde 2024 yaz sezonu itibarıyla başlatılacak.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM PROGRAMI

Sürdürülebilirlik programını tamamlamayan ülkelerin bir süre sonra ekstra vergilere tabi tutulacağını söyleyen Ersoy, Gece Müzeciliği’nin bu kapsamda önemli bir unsur olduğunu belirtti. Gece müzeciliği vasıtasıyla özellikle yaz döneminde sıcaklıkların çok yüksek olduğu turizm merkezlerinde günbatımından gece saatlerine kadar müzelerin açık tutulması ve aydınlatlmasıyla turistin otel dışına çıkması ve şehrin diğer paydaşlarının turizm gelirinden pay alması hedefleniyor.

KÜLTÜR YOLU FESTİVALLERİ’NDE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ

Bakan Ersoy’un açıkladığı bir diğer yenilik ise Kültür Yolu Festivalleri’nin adı.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, Avrupa’nın en seçkin kültür sanat festivallerini bünyesinde barındıran Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyeliğine kabul edilen etkinlikler artık düzenlendiği şehirlerin adını taşıyacak. Ersoy, 2028 yılında 35 ilimizde bu festivallerin gerçekleştirilmesi hedefinin belirlendiğini ve artık bir dünya markası haline geldiğini söyledi.

2024 YILI HEDEFLERİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yaptığı sunuma göre 2024 yılı hedefleri şöyle belirlendi:

Ziyaretçi Sayısı: 60 Milyon (2023 gerçekleşen 56.7 milyon)

Kişi Başı Gecelik Harcama: 106 USD (2023 gerçekleşen 99 USD)

Turizm Geliri: 60 milyar USD (2023 gerçekleşen 54.3 milyar USD)

Gözde S. Kadıoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x