Kuru Öksürükten Anansla Kurtulun: Ev Yapımı Öksürük Şurubu…

Boğaz ağrısı ve öksürüğe ananas suyu çare olabilir. Araştırmalar ananas suyunun öksürük şurubundan beş kat daha etkili olduğunu gösteriyor. Ananastaki bromelain adı verilen enzim bunun önemli bir nedenidir. Sonuç olarak Amiş halkı, bugün birçok insanın kullandığı sentetik öksürük ilaçlarına alternatif olarak nesillerdir ananas suyunu kullanıyor.
Bu makale, ananas suyunun öksürüğe karşı nasıl etkili olduğunu tam olarak detaylandıracaktır. Ayrıca bir dizi doğal öksürük ilacıyla öksürük şurubunun nasıl hazırlanacağı da dahil olmak üzere öksürük için birçok ananas tarifi sunacağız.

Ananas Suyu Öksürüğe Karşı Neden Etkilidir?

Ananas suyu öksürüğe iyi gelir mi? Ananas suyu, nedeni zatürre gibi daha ciddi bir durum olmadığında inatçı öksürüğü tedavi edebilir . Hafif bir öksürük için meyveli içeceği denemek iyi bir fikir olabilir.
Ananas suyunda soğuk algınlığı ve öksürük semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek önemli besinler vardır. Özellikle öksürük için bromelaini duymuş olabilirsiniz. Bromelain, ananasta bulunan ve astım ve alerjiler de dahil olmak üzere solunum problemlerinin tedavisine yardımcı olabilecek güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip önemli bir enzimdir. Bromelainin mukolitik (mukus inceltici) özellikleri aynı zamanda sinüslerde veya akciğerlerde mukusun parçalanmasına ve dışarı atılmasına da yardımcı olur.
Üstelik ananastaki C vitamini öksürük, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını azaltmak için yaygın olarak kullanılır.
Ananas suyu öksürüğe nasıl iyi gelir? Ananas suyunun öksürüğünüzü hafifletebileceği spesifik yollar şunlardır:

1. Solunumla İlgili Alerjik Durumlar
Ananas suyu ve bromelainin, alerjik solunum yolu hastalıkları, alerjik astım, bronşiyal astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) dahil olmak üzere çok çeşitli solunum yolu alerjik durumlarına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu koşulların tümü korkunç hırıltıya ve öksürüğe neden olabilir. Ananas suyu mukusun parçalanmasını hızlandırabilir ve sümüksü maddeyi dışarı atabilir.
2015 yılında Uluslararası Bilimsel ve Araştırma Yayınları Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, ananas suyunun bronşiyal astımı olan hastaları önemli ölçüde iyileştirebileceğini buldu. Çalışmada katılımcılar 90 gün boyunca günde iki kez eşit miktarda suyla karıştırılmış 100 ml ananas tükettiler. Diğer araştırmalar bromelainin astımlı farelerde alerjik duyarlılığı azalttığını göstermiştir.
Hintli araştırmacıların 2010 yılında yayınladığı bir inceleme, ananas suyunun tüberküloza karşı etkili bir ilacın parçası olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmada ananas suyu, biber, tuz ve bal kombinasyonunun öksürük semptomlarını reçetesiz satılan öksürük şuruplarına göre beş kata kadar daha hızlı azalttığı görüldü.

2. Sinüs Enflamasyonu
Ananas suyundaki bromelain sinüs sorunlarından kaynaklanan öksürüğe de yardımcı olabilir . Bromelain doğal bir antihistaminik , dekonjestan ve antiinflamatuar ilaç olarak çalıştığı için rahatlayabilirsiniz .
Rinosinüzit gibi sinüs iltihabıyla ilişkili öksürük ve burun mukusunu azaltabilir. Araştırmalar, üç ay boyunca günlük 600 mg bromelain dozunun kronik sinüzit hastalarına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

HATIRLANMASI GEREKEN BAZI ÖNEMLİ NOKTALAR:
Ananas suyu öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir; ancak onu kullanırken hatırlamanız gereken birkaç önemli nokta vardır.

Öncelikle öksürük ve soğuk algınlığı için konserve ananas suyu yerine her zaman taze ananas suyu kullanın. Konserve veya pastörize ananas suyu, öksürüğünüze veya soğuk algınlığınıza etkili olacak kadar bromelain içermez. Konserve meyve sularının tatlandırıldığını ve çoğu insanın diyette ilave şekere ihtiyaç duymadığını belirtmeye bile gerek yok.
Ayrıca aşırı yüksek dozda C vitamininin mide bulantısı, ishal, kusma, karın ağrısı, mide yanması, uykusuzluk ve baş ağrısına neden olabileceğini unutmayın. Ananas çok yüksek bir C vitamini kaynağı olduğundan, bunun dikkate alınması önemlidir.
Ananastaki bromelain ayrıca antidepresanlar, kan incelticiler ve uykusuzluk ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçlarla da etkileşime girebilir. Bu nedenle, özellikle bu ilaçları kullanıyorsanız, öksürük ve soğuk algınlığı için ananas suyunu kullanmadan önce doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir.
Ananaslar oda sıcaklığında saklanabilir. Ancak ananaslar toplandığında olgunlaşmayı bıraktığı için çok çabuk bozulurlar. Ananası kestikten hemen sonra kullanmak en iyisidir; ancak kesildikten sonra hava geçirmez bir kapta buzdolabında iki ila beş gün saklanabilir. Olduğu söyleniyor, ananas aroması muhtemelen değişecek.
Öksürük İçin Ananas Suyu Size Uygun Mu?
Öksürük ve soğuk algınlığı için ananas suyu genellikle iyi bir fikirdir. Bunun nedeni ananasın içerdiği bromelain ve C vitaminidir. Araştırmalar ananas suyunun bronşiyal astım, tüberküloz ve kronik sinüzit gibi solunum rahatsızlıklarına da faydalı olabileceğini gösteriyor.

Hafif bir öksürük, soğuk algınlığı veya solunum rahatsızlığıyla karşılaştığınızda öksürük şurubu almak yerine bu makalede bahsedilen öksürük tariflerinden bazılarını deneyin. Bunu yaptığına memnun olabilirsin. Sadece öksürüğünüzü hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda harika tada sahiptirler!

Öksürüğe Çözüm Olarak Ananas Suyu
Öksürük ve soğuk algınlığı için konserve ananas suyu almak mümkündür; ancak öksürük ve soğuk algınlığı için kendi ananas suyu tariflerinizi hazırlamak mağazadan alacağınız tariflerden çok daha iyidir.
İşte evinizin rahatlığında kendiniz hazırlayabileceğiniz bir avuç ananas suyu öksürük ilacı:

1. Zencefil Ananas Suyu Tarifi
Zencefilin lezzeti ananasla iyi birleşir. Zencefil olarak bilinen bağışıklık sistemini güçlendirici bitki, biyoaktif içeriği gingerol nedeniyle solunum fonksiyonunu iyileştirmek için mükemmeldir.
İçindekiler:
1/2 orta boy ananas
1/2-inç parça taze zencefil
Talimatlar:
Ananası bir inçlik parçalar halinde kesin. Ananas ve zencefili meyve sıkacağınıza koyun. Alternatif olarak ananas, zencefil ve bir bardak filtrelenmiş suyu yüksek hızlı blenderinizde birleştirebilirsiniz.

2. Ananaslı Öksürük Bastırıcı İçecek Tarifi
Aşağıdaki tarif, limon suyu, ananas suyu, zencefil, ham bal, deniz tuzu ve kırmızı biber dahil olmak üzere en iyi antiinflamatuar bitki ve gıdalardan birkaçını bir araya getiriyor. Bugün piyasadaki ortalama öksürük şurubundan daha iyi olabilecek etkili bir öksürük kesicidir.

İçindekiler:

1 orta boy taze ananas
1 taze limonun suyu
1 çay kaşığı kıyılmış zencefil veya iki inçlik zencefil parçası
1 yemek kaşığı çiğ bal
1/4 çay kaşığı acı biber
1/4 çay kaşığı kaba deniz tuzu
Talimatlar:

Ananas, limon ve zencefili düşük hızlı bir meyve sıkacağında birleştirin.
Ham bal, tuz ve kırmızı biberi karıştırın. En iyi sonuçları elde etmek için günde iki ila üç kez çeyrek bardağın tadını çıkarın.
Zencefilin suyunu sıkmak yerine, zencefili kıyıp diğer malzemelerle birlikte karışıma ekleyebilirsiniz.

3. Ananas Suyu ve Bal Çözümü
Birkaç malzeme kullanmak yerine sadece ananas suyu ve balı da birleştirebilirsiniz. İşte tarifin dökümü aşağıda:

İçindekiler:

1 yemek kaşığı çiğ bal
1/2 bardak ılık ananas suyu
Talimatlar:

Balı ananas suyuyla birleştirin. Ananas suyunu ısıtmak balın daha hızlı ve daha eşit şekilde erimesine yardımcı olacaktır.
Alternatif olarak, ilacı soğutabilir veya soğuk bir içecek için üzerine buz dökebilirsiniz.

4. Havuç Ananas Portakal Suyu
Havuç, ananas ve portakal da öksürüğünüz varsa mükemmel bir meyve suyudur. Sonuç parlak turuncu bir şaheserdir. Tarif, çoğu zaman meyve ve sebzeleri kesmekle harcanacak şekilde yaklaşık 10 dakika sürecektir.

İçindekiler:

3 orta boy havuç
1/2 küçük, olgun ananas, soyulmuş, çekirdeği çıkarılmış ve parçalara ayrılmış
1 büyük portakal, soyulmuş ve parçalara ayrılmış
İsteğe bağlı: 3 avuç ıspanak
Talimatlar:

Meyve sıkacağınızı açın ve ananas, havuç ve portakal ekleyin. Ayrıca ıspanak kullanıyorsanız ekleyin. Meyve suyunu bir bardağa dökün ve servis yapın.

5. Antiinflamatuar Yeşil Ananas Suyu

Bu süper yeşillik ve ananas suyu tarifiyle öksürükle mücadele edin. Sebze, meyve ve zencefilin mükemmel bir karışımıdır. Bu antiinflamatuar yeşil meyve suyu ananas karışımı, vücudunuzun öksürük veya soğuk algınlığını atlatmak için ihtiyaç duyduğu şey olabilir.
İçindekiler:
4 kereviz sapı
1/2 salatalık
1 bardak ananas
1/2 yeşil elma
1 bardak ıspanak
1 limon
1 inçlik zencefil parçası
Talimatlar:
Tüm malzemeleri bir meyve sıkacağı içerisine ekleyin. Yavaşça karıştırın ve hemen tüketin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x