iPhone 16 serisinde yeni özellik: Action Button

Apple, Pro olmayan iPhone’ları Pro modellerinden ayırt etme geleneğini sürdürüyor. Geçen yıl, şirket iPhone 14 Pro’ya Dynamic Island özelliğini tanıttı. Bu yıl ise bu özellik, Pro olmayan iPhone 15’te yer aldı. Cupertino merkezli teknoloji devi, en son nesil iPhone 15 Pro modellerinde sessizlik düğmesini yeni bir aksiyon butonuyla değiştirdi. Ancak bu özellik, Pro olmayan modellere eklenmedi. Şimdi yeni bir rapor, aksiyon butonunun gelecek yılki iPhone 16 serisinde ana akım hale geleceğini öne sürüyor.

MacRumours’un raporuna göre, Apple tüm iPhone 16 serisi cihazlarda – standart, plus, pro ve pro max varyantları dahil – aksiyon butonunu tanıtacak. Şirket, butona daha fazla özellik ekleyerek onu daha güçlü hale getirmek üzerine çalışıyor. Yayın, Apple’ın butonu mekanik bir düğmeden ziyade kapasitif hale getireceğini ekliyor. Bu buton, eski iPhone’ların Touch ID’si ve MacBook’ların Force Touch trackpad’ine benzer bir kuvvet sensörü geri bildirimiyle çalışacak. Yeniden tasarlanan aksiyon butonu, Atlas kod adı altında geliştiriliyor.

iPhone 16 serisinde yeni özellik: Action Button

Apple’ın iPhone 16’da aksiyon butonunun farklı boyutlarını denediği de söyleniyor. Bazı tasarımların iPhone 15 Pro modellerinden daha büyük butonlar içerdiği belirtiliyor. Bu değişiklikler, iç belgeler yoluyla elde edilen ön ürün bilgilerine dayanıyor. Dolayısıyla gerçek uygulama biraz farklı olabilir.

Rapora göre, aksiyon butonu, iPhone 16 serisi için planlanan yeni kapasitif Capture butonu ile birlikte sunulacak. Dördüncü nesil iPhone SE’nin de aksiyon butonu içermesi söylentiler arasında. Bu, gelecekteki iPhone modellerinde sessizlik düğmesinin tamamen sona ermesine yol açacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x