Bilimsel araştırma: Covid-19 kadınlarda cinsel yaşamı da etkiliyor

ABD’deki Boston Üniversitesi’nde yapılan araştırma, Covid-19 enfeksiyonu geçiren kadınların, hiç enfeksiyon kapmamış kadınlara kıyasla daha az arzu, uyarılma ve orgazm yaşadığını öne sürüyor.

Bilim insanları, hiç corona virüsü geçirmemiş, virüse yakalanmamış ya da uzun süredir Covid-19’dan muzdarip olan, çalışmadan en az üç ay önce enfeksiyona yakalanan 1.300’den fazla kadının cinsel işlevini karşılaştırdı. Ayrıca katılımcıların depresyon, kaygı ve stres düzeylerini de ölçtüler. Dört yaş grubuna ayrılan katılımcılar 18-20, 21-30, 31-40 ve 41 yaş üstüydü.

Her üç gruptaki katılımcıların büyük çoğunluğu beyazdı ve lezbiyen, biseksüel, aseksüel ve heteroseksüel kadınların hepsi dahil edildi.

Ekip, hastalığı hiç geçirmemiş kadınların; geçirenlerin veya uzun süreli etkilerini yaşayanların toplamından “önemli ölçüde daha yüksek” arzu, uyarılma ve tatmin düzeylerine sahip olduğunu tespit etti.

Araştırmacılar, uzun süreli Covid-19’un cinsel organlara giden kan akışını değiştirebileceğini ve bunun daha az uyarılmayla sonuçlanabileceğini öne sürüyor. Önceki çalışmalar, bu durumun kan damarlarının hassas dokusuna zarar vererek akışı bozabileceğini göstermişti.

Bilim insanları söz konusu araştırmanın, uzun süreli Covid-19’un kadınlarda cinsel dürtü üzerindeki etkisini vurgulayan ilk çalışma olduğunu tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x