Altın fiyatlarında şahin Fed baskısı: Son 6 ayın en düşük seviyesi

Altın fiyatları, Fed yetkililerinin faizlerin bir süre daha yüksek kalacağına işaret etmeleriyle Ağustos 2022’den bu yana değer kaybettiği en uzun dönemi kaydetti. Değerli metal haftanın ikinci gününde de kayıp vermeye devam etti.

Piyasalarda ABD hükümetinin kapanma riskinin ertelenmesinin ardından ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin şahin tonlu sözle yönlendirmeleri etkili oldu.

Fed yetililerinin şahin açıklamaları altın fiyatlarını baskıladı. Dolar, Fed’in faizleri daha uzun süre yüksek tutacağı beklentilerinin kuvvetlenmesiyle yeni zirve seviyelere yakın seyrederken altın fiyatları geriledi.

FED YETKİLİLERİNDEN ŞAHİN AÇIKLAMALAR

Dün Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in sürdürülebilir bir işgücü piyasasını oluşturmak istediğini, bunu başarmak için de fiyat istikrarına ihtiyaçları olduğunu belirtti ve “Fiyat istikrarını yeniden sağlamaya çok odaklanmış durumdayız” dedi.

Fed yönetim kurulu üyelesi Michelle Bowman ise birden fazla faiz artırımı çağrısını yineledi ve faizlerin bir süre daha kısıtlayıcı düzeyde tutulmasının uygun olacağını ifade etti.

Fed Başkan Yardımcısı Michael Barr, en önemli sorunun ek faiz artışına ihtiyacı değil, faiz oranlarının ne kadar süre yeterince kısıtlayıcı bir seviyede tutulması gerektiği olduğunu belirtti. Barr bu durumun biraz zaman alacağını söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester da “Muhtemelen bu yıl faiz oranlarını bir kez daha artırmamız ve ardından enflasyonu yakalamak için bir süre daha yüksek seviyelerde tutmamız gerekecek” dedi.

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM

Söz konusu gelişmelerin ardından ABD hazine tahvillerinin getirisi artarken yüzde 0,9 yükselen dolar endeksi son bir yılın en güçlü kapanışlarından birini gerçekleştirdi.

Açıklamalar, yatırımcıları tahvillere ve faiz getirisi olan dolara yönlendirirken bu da değerli metalin baskılanmasına neden oldu.

Düşüş eğilimini üst üste 7. güne taşıyan altının ons fiyatı 1815 doları test ederek 9 Mart’tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Spot gümüş de aynı şekilde 0,8 düşüşle ons başına 20,90 dolara gerileyerek altı buçuk ayın en düşük seviyesine geriledi.

Ons altın sabah saatlerinde 1824 dolardan işlem görürken gram altın 1612 TL’den işlem gördü. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2 bin 635 TL’den, Cumhuriyet altını 11 bin 216 TL’den satıldı.

1800 DOLAR SEVİYESİ KRİTİK

Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff konu ile ilgili değerlendirmesinde, “Faiz oranlarının çok daha uzun süre daha yüksek olacağı yönünde bir hesaplama var ve bu da kıymetli metal piyasasında düşüş eğilimi gösteren bir unsur. Altın fiyatları yakın vadede 1800 doların altına düşebilir” dedi.

Wyckoff, “Döviz piyasalarındaki eğilimler daha güçlü ve daha uzun süreli olma eğiliminde. Dolardaki güçlü seyir yakın zamanda sona ermeyebilir, bu da altın piyasasını baskı altına alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x