YouTube baskısı sonuç verdi: Binlerce kişiden geri adım!

YouTube’un reklam engelleyicilere yönelik baskısı, onları üreten şirketlere zarar veriyor. Çok sayıda reklam engelleme şirketi, YouTube’un web sitesinde reklam engelleyiciler etkinken video izlemeye çalışan kişilere uyarılar göstermeye başlamasının ardından binlerce kişinin ürünlerini kaldırdığını söylüyor.

YOUTUBE’UN HAMLESİ GERİ ADIM ATTIRDI

Şirketlerden biri olan AdGuard, Wired’a yaptığı açıklamada, 9 Ekim’den bu yana her gün 11.000’den fazla kişinin Chrome uzantısını kaldırdığını, YouTube değişikliği uygulamadan önce günde 6.000 kaldırma işleminin gerçekleştiğini söyledi.

Şirketin CTO’su Andrey Meshkov Wired’a yaptığı açıklamada, 18 Ekim’de 52.000 kişinin AdGuard’ı kaldırdığını söyledi. Bununla birlikte, YouTube’un baskısının etkilemediği AdGuard’ın ücretli sürümünün kurulumları arttı.

Bir başka reklam engelleme şirketi olan Ghostery, Ekim ayında kullanımının sabit kaldığını, günlük yükleme ve kaldırma sayısının üç ila beş katına çıktığını söyledi. Özellikle şirket, ürünü neden kaldırdıklarına ilişkin bir anketi dolduran kullanıcılarının yüzde 90’ından fazlasının bunu aracın artık YouTube ile çalışmadığı için yaptığını söylediğini belirtti.

YouTube’un kısıtlaması yalnızca dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda Chrome üzerinden web sitesine erişen kişileri etkiliyor gibi göründüğünden, bazı kullanıcılar geçici bir çözüm olarak diğer tarayıcıları da kullanmaya çalıştı. Ghostery, Wired’a Microsoft’un Edge tarayıcısının kurulumlarının Eylül ayına kıyasla Ekim ayında yüzde 30 arttığını söyledi.

YOUTUBE 22 MİLYAR DOLARDAN FAZLA REKLAM SATTI

YouTube reklamları Google’ın toplam gelirine giderek daha fazla katkıda bulunuyor. Şirket bu yılın başından Eylül ayına kadar platformda 22 milyar dolardan fazla reklam sattı.

Ancak yayın platformu aynı zamanda daha fazla insanı reklamlardan kurtaran, insanların video indirmesine, videoları daha yüksek kalitede yayınlamasına ve YouTube Music’e erişmesine olanak tanıyan YouTube Premium için ödeme yapmaya zorlamaya çalışıyor. Bu yılın başlarında şirket, YouTube Premium’un fiyatını 2 dolar artırarak ayda 14 dolara yükseltti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir