G20 Liderler Zirvesi: Sonuç bildirgesi yayımlandı

G20 Liderler Zirvesi’nin ilk gün oturumları sona erdi. Yayınlanan sonuç bildirgesinde liderlerin tüm jeopolitik ve kalkınma konularında fikir birliğine vardığı vurgulandı. Ayrıca tahıl koridoru anlaşması sürecinde Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in çabalarına teşekkür edildi.

G20 liderlerinin imzaladığı sonuç bildirgesinde “Ukrayna’da ek toprak kazanımı için güç kullanımı ya da tehdit dili kullanılmasından uzak durulmalı. Nükleer silahların kullanılması ya da kullanma tehdidi kabul edilemez” maddeleri de yer aldı.

Sonuç bildirgesinde yer verilen mesajlar şu şekilde:

Rus gıda ürünleri ve gübrelerinin dünya pazarlarına erişimi için Türkiye ve BM’nin aracılık ettiği İstanbul Anlaşmalarına yönelik çabaları takdir ediyoruz.

Ukrayna konusunda farklı görüşler ve değerlendirmeler mevcut.

Devletler herhangi bir devletin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına karşı güç kullanımından kaçınmalı. Tahıl, gıda maddeleri ve gübrenin derhal ve engellenmeden Rusya ve Ukrayna’dan teslimatının sağlanması çağrısı yapıyoruz

Nükleer silah kullanımı veya kullanılması tehdidi kabul edilemez.

Çatışmaların barışçıl çözümü ile diyalog ve diplomasi yoluyla krizlerin çözülmesi çabaları kritik öneme sahip.

Gelişmekte olan ülkeler için 2030’a kadar emisyon hedeflerini yakalamalarında ihtiyaçları için gerekli olan 5,8-5,9 trilyon dolarlık ihtiyacı not ediyoruz.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x