AB’den kritik ham madde adımı

Avrupa Birliği (AB) hükümetleri ve parlamenterleri adına görüşmeler yapan AB müzakerecileri, başta Çin olmak üzere diğer ülkelere olan bağımlılığını azaltmak amacıyla lityum ve nikel gibi kritik ham maddelerin yerel olarak tedarikine yönelik yasa tasarısında anlaştılar.

Avrupa Komisyonu, temiz teknoloji ürünleri üretiminde ABD ve Çin ile rekabet edebilmesine olanak tanıyan AB stratejisinin en önemli parçası olan Kritik Ham Madde Yasası’nı Mart ayında teklif etmişti.

Teklife göre, AB 2030 yılına kadar 16 “stratejik ham madde” için yıllık ihtiyacının en az yüzde 10’unu çıkaracak, en az yüzde 40’ını işleyecek ve en az yüzde 25’ini geri dönüştürecek.

AB hükümetlerinin oluşturduğu Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’nin ortak bir metin üzerinde anlaşması gerekiyordu. Dün varılan anlaşma söz konusu yasanın 2024 başlarında yürürlüğe girmesinin önünü açtı.

Müzakereciler ayrıca stratejik ham maddeler listesine sentetik grafitin yanı sıra alüminyumun da eklenmesi konusunda anlaştılar. Doğal grafit zaten listede yer alıyordu.

Sentetik grafitin listeye dahil edilmesi, Çin’in grafit ihracat kontrollerini sıkılaştırma planına yönelik atılan adım.

Çin, kritik minerallerin tedarikini kontrol etmeye yönelik adım çerçevesinde, ulusal güvenliği korumak için 20 Ekim’de bazı grafit ürünleri için ihracat izni talep edeceğini açıklamıştı.

Dünyanın en büyük grafit üreticisi ve ihracatçısı olan Çin aynı zamanda dünyadaki grafitin yüzde 90’ından fazlasını rafine ederek neredeyse tüm elektrikli araç akü anotlarında kullanılan malzemeye dönüştürüyor.

AB zor rastlanan toprak metalleri ve lityum gibi yeşil enerjiye geçiş için hayati önem taşıyan maddeler konusunda Çin’e bağımlı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x